We use cookies to enhance site functionality and your overall experience. By using this site, you agree to this use. Please visit our Privacy Policy for more information about your rights.
U 21. veku, zahvaljujući podizanju svesti o značaju zaštite životne sredine, vodeća paradigma poslovanja u osnovi ima koncept cirkularne ekonomije. Zasnovana na odgovornom upravljanju prirodnim resursima i reciklaži proizvoda u cilju ponovne upotrebe, cirkularna ekonomija pruža bazu za razvoj i unapređenje zelenih industrija. Sunce, vetar i voda predstavljaju samo neke od ekoloških izvora energije u kompanijama koje svoje poslovanje zasnivaju na zelenoj industriji.
Srbija se nalazi na dobrom putu transformacije u zelenu industriju. Značajan projekat „Zelena agenda za Srbiju“, finansijski podržan od EU, čija će realizacija trajati do 2024. godine, ima za cilj da Srbiji omogući usvajanje savremene politike, preduzimanje konkretnih koraka i povećanje ulaganja za transformaciju u zelenu industriju. Ovo se naročito odnosi na poboljšanje kvaliteta vazduha, vode i zemlje, kao i proizvodnju zdravije hrane i reciklažu, a sve u cilju održanja biodiverziteta.
Tokom desetogodišnjeg perioda od 2010. do 2019. godine, zahvaljujući brojnim partnerima, nevladinim organizacijama i kompanijama, Srbija je emisiju CO2 smanjila za 2.6% i time postala jedna od zemalja na Balkanu koja uspešno redukuje efekat staklene bašte. Optimizovanim poslovanjem i modernizovanom infrastrukturom koja omogućava racionalnu potrošnju energije, Srbija nastoji da u narednom periodu uspešno nastavi taj trend.
Primeri dobre prakse
Međunarodni aerodrom u Beogradu “Nikola Tesla”: najveći i najprometniji aerodrom u Srbiji, smešten u Surčinu blizu centra grada. Osnovan je 1927.
Na globalnom nivou, aerodromi predstavljaju najveće emitere CO2. Međunarodni aerodrom u Beogradu “Nikola Tesla”, kojim rukovodi kompanija “VINCI Airports”, svetski lider među aerodromskim operaterima, sjajno je modernizovao svoje poslovanje. Zbog toga, 2020. godine prvi put mu je dodeljen sertifikat „Aerodromska karbonska akreditacija“, a u julu 2021. godine prvi put je dobio priznanja „Najbolji aerodrom“ i „Nagradu za kvalitet usluga“ ACI organizacije.
Ugradnjom trigenerativne toplane na beogradskom aerodromu omogućen je prelazak sa teških goriva na prirodni gas. Novo postrojenje donelo je aerodromu ogromne uštede i povećalo proizvodne i distributivne kapacitete za 25% a istovremeno je za toliko smanjena emisija CO2
Projekat koncesije podrazumeva snažan fokus na održivo poslovanje, kako bi se smanjio uticaj na životnu sredinu u pogledu emisije štetnih gasova, vode i otpada, u skladu sa globalnom politikom kompanije VINCI Airports, koja teži da dostigne nulti nivo emisije do 2050. godine.
Solarna elektrana će godišnje proizvoditi 1.200.000kWh solarne energije kojom će se napajati čitav aerodromski kompleks. Time će biti omogućena upotreba električne energije nastale od obnovljivih resursa.
Nova toplana, Aerodrom “Nikola Tesla”
Bajina Bašta, reverzibilna hidroelektrana
Energija je osnovni pokretač svih procesa koji omogućavaju razvoj i napredak. Ne možemo da je ne koristimo, ali se potrošnja energije svakako može smanjiti. S obzirom na značaj ovog fenomena, petog marta svake godine širom sveta održava se Svetski dan energetske efikasnosti koji za cilj ima podizanje svesti i pružanje uvida u nove mogućnosti postizanja energetske efikasnosti. Zahvaljujući takvoj i sličnim inicijativama, broj gradova koji energiju stvaraju iz obnovljivih izvora sve je veći.
Srbija ima izvanredan potencijal da unapredi energetsku efikasnost svoje infrastrukture. Imajući to u vidu, program Ujedinjenih nacija za razvoj je ove godine u Srbiji započeo inicijalne aktivnosti u sklopu projekta za unapređenje energetske efikasnosti zgrada državnih institucija. Pripremne aktivnosti će trajati do maja 2023. godine i plan je da se modernizacijom objekata energetski neefikasni sistemi zamene efikasnim i da se na taj način poboljša kvalitet životne sredine.
ABB je švedska/švajcarska kompanija i lider u tehnologijama za napajanje i automatizaciju koje omogućavaju komunalnim i industrijskim korisnicima da poboljšaju performanse uz smanjenje uticaja na životnu sredinu. Osnovana u Beogradu 2003 godine.
Samo u 2020. godini, „ABB“ elektromotorni pogoni, na globalnom nivou omogućili su uštede od 198 TWh godišnje.
“ABB” pogonski sistemi za rudarske mlinove sa prstenastim zupčanicima unapređuju bezbednost, pouzdanost i efikasnost srpskog rudnika u vlasništvu kompanije „Zijin Mining“. Upotrebom savremene opreme, smanjena je potrošnja energije, produžen je upotrebni vek opreme i poboljšane su njene performanse.
HE Bajina Bašta, druga po veličini hidroelektrana u Srbiji, će poboljšati raspoloživost i povećati ukupnu energetsku efikasnost, zahvaljujući ABB MEGADRIVE-LCI (~21MW) i transformatorima za startovanje 2 x 315 MW sinhronih mašina u reverzibilnoj hidroelektrani. ABB pomaže da celokupna HE poveća proizvodnju energije isporukom dodatnih 5-6 GWh godišnje, uz pomoć veće efikasnosti i pogonske spremnosti hidroturbina.
Delta Planet, tržni centar
Delta Holding je srpska kompanija sa sedištem u Beogradu koja se bavi različitim uslugama, kao što su agrobiznis, nekretnine i veleprodaja. Osnovana: 1991 godine.
Delta Holding sve poslovne objekte gradi u skladu sa najnovijim standardima energetske efikasnosti.
Prilikom izgradnje Hotela Indigo, najveći akcenat stavljen je na energetsku efikasnost i očuvanje postojećih uličnih fasada kao dela kulturno-istorijske celine grada.
U “Delta Planet” tržnom centru u Nišu, fasadni zidovi su od Ytong blokova, a sva rasveta je LED.
Delta House, nova poslovna zgrada sertifikovana je kao LEED Gold objekat. U gradnji su korišćeni i reciklirani materijali koji su u velikoj meri doprineli smanjenju emisije CO2. Fasada je od najsavremenijih materijala, a ventilacioni sistemi najnovije generacije. Na krovu su postavljene i dve mini solarne elektrane.
Solarne elektrane postavljene su na još 7 objekata u sistemu Delta Holdinga (fabrike: Yuhor, Danubius, Fun&Fit, Dunavka, farma Napredak, hladnjače Čelarevo i Zaječar). Primena solara smanjiće potrošnju električne energije iz konvencionalnih izvora za minimum 30%.
Nelt Group je srpska kompanija sa sedištem u Beogradu i vodeća je distributivna i logistička kompanija u Srbiji. Osnovana je1992. godine.
Uvođenjem SCADA sistema, Nelt Grupa je optimizovala korišćenje gasa, a time smanjila i utrošak energije. Dodavanjem novih pametnih uređaja i senzora i povezivanjem elemenata sistema koji samostalno prate unutrašnju i spoljašnju temperaturu, došlo je do značajnog uticaja na smanjenje potrošnje energije za grejanje, hlađenje i ventilaciju u skladištima.
Hemofarm je srpska kompanija osnovana u Vršcu 1960. godine. Vodeća je generička farmaceutska kompanija u Srbiji i regionu. Od 2006. godine je deo nemačke STADA grupe, jedne od najvećih generičkih farmaceutskih kompanija na svetu.
Hemofarm ostvaruje smanjenu potrošnju električne energije i gasa po jedinici gotovog proizvoda putem visoko optimizovanih proizvodnih procesa, instaliranih energetskih jakni na ventilima, LED rasvete, rekuperacije vodene pare i drugih inicijativa i inovacija.
Hemofarmove fabrike u Vršcu i Šapcu, prema izveštaju International Finance Corporation, dela Grupe Svetske banke, spadaju u 20% energetski najefikasnijih postrojenja u svojoj kategoriji u svetu (prema poređenju sa referentnim postrojenjima u SAD).
Hemofarm, proizvodnja
Nelt, skladište
Srbija je ove godine usvojila Program upravljanja otpadom za period 2022-2031. sa ciljem postizanja standarda i rezultata EU, koja planira da se do 2030. godine reciklira 55% komunalnog otpada. Tako će Srbija izgraditi održivije okruženje i pružiti nove mogućnosti za razvoj industrije.
Na teritoriji Kruševca, planirana je izgradnja još jedne regionalne deponije koja će imati kapacitet za odlaganje 830.000 kubika otpada. Deponija će omogućiti procese separacije i profilisanja otpada, kao i tretman deponijskih procednih voda koje zagađuju reke. Pored toga, građanima će biti obezbeđeni kontejneri za segregaciju otpada. Projekat će biti završen 2024. godine. Interesantan je podatak da su 43 grada u Srbiji, samo tokom prošle godine, očistila čak 500 divljih deponija.
U sastavu Delta Holdinga je operater za upravljanje ambalažnim otpadom Delta Pak koja održivim upravljanjem ambalažnim otpadom proces recikliranja podiže na viši nivo. Fantastičan podatak je da njihovo polje delovanja nije samo Delta Holding već su njihove usluge dostupne i drugim kompanijama u Srbiji. Delta Pak povezuje one koji plasiraju ambalažu sa reciklerima i na taj način kompanijama omogućava da ostvare nacionalne ciljeve u pogledu zbrinjavanja otpadne ambalaže. Pored svega toga, idealni su savetnik u oblasti zaštite životne sredine, transporta opasne robe i hemikalija, jer svojom ekspertizom rizike životne sredine svode na minimum.
Kompanija Sekopak je dodelila Neltu sertifikat za doprinos u uštedi emisije CO2 od 863,5 tona. Učešće kompanije u sistemu operatera upravljanja ambalažnim otpadom doprinosi smanjenju količine ambalažnog otpada koji završava na deponijama, a samim tim i umanjenju emisije CO2.
Srbija je 2014. godine usvojila Strategiju upravljanja vodama koja za cilj ima da u toku dvadesetogodišnjeg perioda unapredi zaštitu voda kao i njenu racionalnu upotrebu i potrošnju. Fokus je na efikasnoj upotrebi vode, prečišćavanju otpadnih voda i zaštiti voda od zagađenja. Kod kompanija, ključan je izbor naprednih uređaja i alata koji im omogućavaju da ostvare značajne uštede u potrošnji vode, pri čemu se i poslovanje podiže na viši nivo.
“Ne postoji ništa što bi više moglo privući pažnju čoveka i zaslužilo da bude predmet proučavanja od prirode. Razumeti njen ogromni mehanizam, otkriti njene kreativne snage i znati zakone koji njome upravljaju najveći je cilj ljudskog uma.”
Nikola Tesla
Zahvaljujući postavljenim vodomerima širom aerodromskih postrojenja, VINCI Airports redovno dobija izveštaj o potrošnji vode, što je u skladu sa osnovnim ciljevima planiranja i preduzimanja daljih koraka ka poboljšanju njihovog uticaja na životnu sredinu.
Delta Agrar je obezbedio da se poljoprivredne površine adekvatno navodnjavaju, bez suvišnog trošenja vode. Na taj način, ukupna potrošnja vode sa 26.000.000 m3 tokom 2019. godine, pala je na čak 16.000.000 m3.
Delta Motors i Delta Automoto svakodnevno mere otpadne vode i pre puštanja u gradski kolektor se prečišćavaju.
Zaključak
Na osnovu primera nekoliko kompanija i njihovih uspešnih praksi, možemo zaključiti da Srbija radi na tome da uhvati korak sa evropskim zemljama i kompanijama. Pojedine srpske kompanije se mogu pohvaliti uspešnim projektima koji doprinose globalnim održivim ciljevima. Koncept transformacije u zelenu industriju je zaživeo i bez obzira na to što je upravljanje resursima sada obazrivije i naprednije, čeka nas dug put promene i sveukupnog osvešćivanja važnosti ove tematike.
Izvori
“Predstavljena Zelena agenda za Srbiju”. January 18, 2022. Retrieved from: https://www.energetskiportal.rs/predstavljena-zelena-agenda-za-srbiju/
“Enlargement countries – environment statistics”. March 2022. Retrieved from: https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Enlargement_countries_-_environment_statistics
“Belgrade airport’s new heating plant reduces environmental impact”. January 27, 2022. Retrieved from: https://www.vinci-airports.com/en/news/belgrade-airport-s-new-heating-plant-reduces-environmental-impact
“VINCI Airports completes upgrade at Belgrade Nikola Tesla airport”. April 14, 2022. Retrieved from: https://www.airport-technology.com/news/vinci-airports-belgrade/
“UNDP pokrenuo aktivnosti za unapređenje energetske efikasnosti u zgradama”. May 26, 2022. Retrieved from: https://www.e2.rs/undp-pokrenuo-aktivnosti-za-unapredjenje-energetske-efikasnosti-u-zgradama/
“Za reverzibilnu hidroelektranu Bajina Bašta nema više izgubljene energije”. November 04, 2021. Retrieved from: https://new.abb.com/news/detail/84359/za-reverzibilnu-hidroelektranu-bajina-basta-nema-vise-izgubljene-energije
“Kompanija ABB izabrana za modernizaciju rudnika bakra kompanije Zijin Mining Group u Srbiji”. August 11, 2021. Retrieved from: https://new.abb.com/news/detail/66379/kompanija-abb-izabrana-za-modernizaciju-rudnika-bakra-kompanije-zijin-mining-group-u-srbiji
“Šta predviđa Program upravljanja otpadom za period 2022-2031. godine”. February 4, 2022. Retrieved from: https://www.ekapija.com/news/3574953/sta-predvidja-program-upravljanja-otpadom-za-period-2022-2031-godine
“Regionalan deponija u Kruševcu do kraja 2024”. October 13, 2021. Retrieved from: https://reciklerisrbije.com/regionalan-deponija-u-krusevcu-do-kraja-2024/
“Strategija upravljanja vodama na teritoriji RS do 2034. godine” Retrieved from: https://www.paragraf.rs/propisi/strategija-upravljanja-vodama-u-srbiji-do-2034.html
“Briga za očuvanje voda”. Retrieved from: https://odrzivo-poslovanje.deltaholding.rs/ocuvanje-voda/
“Kontinuitet, stabilnost, agilnost – Izveštaj o održivom poslovanju 2020/2021” – Nelt Group – printed edition