Lucie Kafková, Executive Search Consultant

Lucie Kafková

Senior Consultant

l.kafkova@stantonchase.com
Phone: +420 602 525 883

Lucie joined the Prague office of Stanton Chase in October, 2011. Prior to joining Stanton Chase she traveled extensively with an airline for the previous 8 years. And, working alongside a key business leader in Kuwait, servicing the real estate industry in the property management sector, Lucie brings with her a vast knowledge of the core interaction necessary to excel when dealing with the client.

She has held managerial positions with York Homes and Buildings International, as well as, York Management Co. Currently, Lucy is a member of the Kuwait Chamber of Commerce and the Kuwait Industries Association.

Lucie has a given talent of reading people and knowing what would suit them best, and, on the other hand, has a keen ear in identifying a requirement resulting in client satisfaction and task strategy completion prior to deadline.

Lucie holds a Bachelor of Science degree in Theology. She speaks native Czech and is fluently bilingual in English.

Lucie posílila tým našich konzultantů v říjnu 2011. Patří k lidem se silnou osobností, má velký talent odhadovat lidi a jejich potenciál. S klienty jedná s lehkostí a umí jim otevřeně naslouchat, což jí umožňuje velice přesně rozpoznat jejich požadavky a potřeby.
Před vstupem do Stanton Chase Lucie intenzívně cestovala s leteckou společností Kuwait Airways, kde působila 8 let. Pracovala pro klíčového hráče na kuvajtském trhu v oblasti servisu nemovitostí a správy majetku, je členkou Kuvajtské obchodní komory a Průmyslové asociace v Kuvajtu. Vykonávala také manažerské funkce ve firmách York Homes and Building International nebo York Management Co.
Titul bakaláře získala z teologie. V Kuvajtu si osvojila umění řeči těla pod vedením Dr. Kumara, které dobře úročí ve své práci. Mluví česky a anglicky.

Executive Search in Prague, Czech Rep.

Prague Office

Vinohradská Business Centrum
Vinohradská 1597/174
130 00 Praha 3
Czech Republic
Phone: +420 222 990 210
E-mail: prague@stantonchase.com