Jan Martin, Executive Search Consultant

Jan Martin

Partner

j.martin@stantonchase.com
Phone: +420 739 374 934

Jan became a Partner at the Prague office of Stanton Chase in order to further develop the services in the Supply Chain, Logistics and Transportation, Industry and Consumer Products and Services practice groups.

He brings a strong business understanding from a multinational and corporate environment and more than 11 years experience in the HR field. The majority of his career, Jan was connected with consumer products, where he worked for 17 years in various roles in sales, marketing and was an HR director at Mars Inc. in the Czech and Slovak Republics. Prior to joining Stanton Chase, Jan spent three years as a Group HR Director with international Logistics and Transportation company, C.S. Cargo.

During his more than 11 years in HR, Jan completed many recruitment projects at top management and senior management levels, on both the local and international scale. He has led several organizational projects and gained extensive experience in evaluating senior management potential and designing relevant development plans.

Jan studied civil engineering at Technical University in Prague. He is a certified coach of the Results Coaching System. Jan speaks Czech and is fluent in English. In his private time he enjoys long distance runs and music.

Jan Martin se specializuje na vyhledávání vhodných kandidátů pro segment logistiky, dopravy a průmyslové výroby.

Svým partnerstvím obohatil naší společnost dlouholetými zkušenostmi z prostředí nadnárod-ních korporací. Jeho profesní kariéra je převážně spojena se společností Mars Inc. ČR a SR, kde pracoval na různých pozicích v odděleních prodeje a marketingu a více než xx let v oblasti HR. Před příchodem do Stanton Chase Praha zastával pozici regionálního HR ředitele mezinárodní skupiny CS Cargo, která působí v oblasti logistiky a dopravy.

Během své působnosti v oblasti HR pracoval Jan na mnoha náborových projektech nejvyššího managementu jak na lokální, tak mezinárodní úrovni. Řídil několik reorganizačních projektů a získal praktické zkušenosti s rozpoznáním a vyhodnocením manažerského potencionálu a nastavením relevantních rozvojových plánů.

Jan studoval na Stavební fakultě ČVUT Praha. Je certifikovaným koučem u Result Coaching Systems. Mluví česky a anglicky.

Ve volném čase rád sportuje, aktivně se věnuje běhu a vysokohorské turistice.

Executive Search in Prague, Czech Rep.

Prague Office

Vinohradská Business Centrum
Vinohradská 1597/174
130 00 Praha 3
Czech Republic
Phone: +420 222 990 210
E-mail: prague@stantonchase.com